otherlanguages.org
. . . .Lisanlarla ilgili

Başlangıç sayfaları; Almanca {Hollanda} / Baskça / Brezilya Portekizcesi / İngilizce / İtalyanca / Macarca / Polonyaca / Roman / Rusça / İsveççe / Türkçe

link alla pagina i-mode sayfası bağlantıları

#

sözlükler, tercüme

#

diğer alfabeler

alfabesiz yazılar

#

diğer linkler

#

tehlike altındaki diller

#

haritalar

#

şarkı ve müzikler

#

yok olmuş diller

#

lisan listesi

#

diğer linkler

links pages [1] [2] [3] [4]

Can you translate the next 300 words into Hindi or Korean?; If yes, contact me and there will be revelry!

Her hafta bir dil daha yok oluyor-Kimin umurunda?

Biz umursuyoruz-otherlanguages.org sürekli büyüyerek dünyadaki beş bine yakın azınlık ve vatansız diller için bir kaynak olmaya devam ediyor.

Binlerce azınlık dilleri yok olmak üzere, kayıplarımızın bile zor farkına varıyoruz, hangi diller, düşünceler, edebiyatlar, düşünce şekilleri şu anda kaybolmakta bilmiyoruz.

Öyle ise?

Çok yakında bu kaybolmakta olan diller, edebiyatlar için kaybolmakta olan hayvan ve bitki türlerinden daha çok pişmanlık duyabiliriz.

Dünyamız gün geçtikce Mandarin Çince, Hindi, Arapça, Endonezyaca, Urdu, İspanyolca, Portekizce, İngilizce, Swahili, Rusça, Kanto Çincesi, Japonca ve Bengali gibi birbirinden güzel dillerin hakimiyetine girmekte.

Ve diğer beş bin tanesi de.

Bu dilleri kullananlar bir topluluk mu?

Dil azınlıkları, yaşadıkları ülkenin resmi dilinden başka bir dile sahip olan topluluklardan oluşur. Finlandiya’daki İsveç dilini, Kanada’da Fransızca’yı, Slovakya’da Macar dilini kullananlar bu azınlıklardır.

Aynı zamanda dünya’nın bu çok az bilinen vatansız dilleri de var. Artik’de kullanılan Lapp, Sardinya’da Sard, Japonya’da Ainus, Amerika’da Şeroki, İngiltere’de İskoç Gayelik, Hollanda’da Freisyaca, Güney Afrika’da Zulu gibi.

Bilindiği üzere dünya’da yalnızca birkaç yüz adet devlet tarafından yasallaşmış azınlık dili bulunmaktadır. Geri kalan beşbinin üzerindeki dil ise, azınlıkların kullandığı anadillerdir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu dilleri öğrenmek zorunda değilsiniz-hatta yağmur ormanlarına gidip yok olmalarına yardım etmenizi de beklemiyoruz.

İyi bir başlangıç, bu gibi web sitelerinden arkadaşlarınıza bahsetmeniz olabilir.

to contact the Turkish translator, e-mail via markgriffith@yahoo.com

Broader public interest makes it easier for linguists to raise funds and organise people to learn these languages while there's time.

That's right. There are people who love languages and are happy to learn them on behalf of the rest of us, but they need support, just like zoologists, botanists, or historians.

Fewer languages still sounds good to me

Depends what you think languages are for. They're not just a tool for business. We never said you should learn three or four thousand rare laial size=1>

*2 image from 'Bäume', with thanks to Bruno P. Kramer, and Franckh-Kosmos Verlag